Beskorisno učinkovit sustav
U pandemiji koronavirusa Civilna zaštita, ta pomalo zaboravljena institucija u sastavu MUP-a, koju smo naslijedili iz Jugoslavije, postala je odjednom neka vrsta paravlasti sa širokim ovlastima. U vrijeme pandemije dogodili su se još i potresi na Banovini i u Zagrebu. Pojavljivali su se razni stožeri i dužnosnici u čudnim uniformama nalik na vojne ili policijske. Neki župani, gradonačelnici i općinski načelnici rado su izlazili pred kamere i osjećali se jako važnim u svojim odorama. Glumeći nekakve wannabe-zapovjednike, igrajući se ratnog stanja, govorili su kako se nalaze na “prvoj crti bojišnice”. I dok su razni stožeri blistali sa svakojakim čudnim i do danas pravno upitnim uputama i zabranama, posao “na prvoj liniji fronte” za vrijeme korone i potresâ obavljali su zdravstveni radnici, vatrogasci, vojska, Crveni križ i mnogi građani.
Netko je očito odlučio da Civila zaštita i nakon korone i potresâ treba ostati prisutna u svakodnevnici Hrvata. Tako sada nekakvi stožeri daju građanima upute kako se ponašati na vrućinama, kako na moru, kako u planinama. Zanimljivo, u što se sve Civilna zaštita odjenom razumije (ili smatra da se razumije)?! A na televiziji se ponekad i dalje pojavljuju dužnosnici iz Civilne zaštite. U uniformama, kao da je izvanredno ili ratno stanje.
Svoje kvalitete Civilna zaštita pokazala je u slučaju strašnog nevremena koje je 19. srpnja 2023. zahvatilo velike dijelove središnje Hrvatske i Slavonije. Sustav koji slanjem poruka na mobilne telefone treba upozoravati građane u kriznim situacijama (SRUUK), projekt u koji su utrošeni golemi europski i hrvatski javni novci, tom prigodom se nije koristio. Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović i ravnatelj Civilne zaštite Davor Trut natječu se sad pred kamerama tko će se od njih sa svojim izjavama više zaplesti u proturječnosti, tko će se više osramititi. Ustvari neće se osramotiti. Jer osjećaj srama se rijetko kome u javnom životu u Hrvatskoj dogodi.
Kažu da sustav radi, ili ipak još ne radi, kažu da je stupanj meteoalarma bio niži nešto što ga navodi DHMZ, krivi su im telekom operateri, krivi su Google i Apple, kriva je IT firma koja je razvila sustav, nisu još donešeni svi potrebni pravilnici... MUP (naravno) nije (i nipošto nikad ne može biti) kriv. Ministar Božinović ima još jače izjave: Kaže da i u slučaju da su se slale poruke, one ionako ne bi stigle svim građanima na vrijeme. Božinović kaže još: “SRUUK je po konceptu učinkovit premda nije bilo SMS upozorenja.” Dakle sustav je na neki način beskorisno učinkovit? Jesu li oni svjesni što govore? U sređenim zemljama bi netko na njihovim funkcijama u ovakvoj situaciji snosio posljedice.
Primjedbe
Objavi komentar