Duhovna misao za Dan državnosti
Na Hrvatskom radiju postoji emisija pod nazivom Duhovna misao, svakodnevna kratka emisija od po nekoliko minuta trajanja, u kojoj različiti intelektualni gosti, najčešće predstavnici različitih vjerskih zajednica, propovjednici ili pisci, iznose svoja razmišljanja o raznim aktualnim ili općenito životnim temama. Oni nastoje slušatelje potaknuti na razmišljanje, odnosno sučeljavanje s nekom temom.
U jučerašnjoj emisiji na Dan državnosti, gost je prvo pričao kako vjernici vjeruju da osim zemaljske domovine imaju i nebesku vječnu domovinu. Citirao je iz Biblije razne psalme i apostola Pavla, čime bi potkrijepio kako su za kršćane zemaljske vrijednosti prolazne i kako se kršćani ne bi trebali zalijepiti za ovozemaljski život.
Za Isusa je prvo spomenuo da je relativizirao ovozemaljske vrijednosti u odnosu na Kraljevstvo Božje. Da bi zatim rekao da Isus pak nije relativizirao ovozemaljske vrijednosti, kao što su spol, obitelj, nacija i domovina. Jer da se po tim zemaljskim vrijednostima dospijeva do onih vječnih i božanskih. - Zar je Isus razmišljao u kategorijama domovinâ i nacijâ??
A zatim je konačno došao tamo gdje je htio biti: Na onom vjersko-političkom dijelu. Citiram ga: “Trajna je i sveta vrijednost imati narod, domovinu i državu.” ... “Ona (domovina) je poput majke, ona se nikada ne otpisuje. Majku se uvijek poštuje i voli, za majku se i umire i žrtvuje.” ... “Budimo danas na Dan hrvatske državnosti Bogu zahvalni za svoju domovinu, za svoju državu.” ... I tako još niz sličnih fraza.
Da netko u zapadnoj Europi čuje ili čita kako netko na javnoj radio postaji iznosi takvu propovijed, pomislio bi vjerojatno da su ga vratili u devetnaesto stoljeće, ili još dalje u prošlost, u vrijeme feudalizma možda. U neko vrijeme kad se od ljudi jednostavno očekivalo da ne misle suviše svojom glavom i da budu u svakom pogledu poslušni i zahvalni vladaru i crkvi što smiju živjeti u skromnim i teškim uvjetima.
Naravno da gospodin koji je bio gost emisije ima pravo na svoje vjerske i političke stavove. Ali je sasvim neprikladno da Hrvatski radio, kao javni medijski servis jedne sekularne države u Europi 21. stoljeća, smatra takav nastup primjerenim za široki spektar slušatelja. U nekim stvarima kao da se države i društva cijele ove regije nastoje vratiti u devetnaesto stoljeće. Ili su možda mentalno uvijek bile u tom dobu.
Bolje bi nam došao svećenik koji
bi pozvao ljude na rad, civilizirano ponašanje i poštivanje nekih od deset
Božjih zapovijedi: Ne ubij. Ne ukradi. Ne reci lažna svjedočanstva. Jer kad bi se više pridržavali svega, toga imali bi bolju Hrvatsku.
Primjedbe
Objavi komentar