Schengen? - Nein, nein?
Vijeće za pravosuđe i unutarnje poslove, jedno od Vijećâ Europske unije, trebalo bi 8. studenog donijeti odluku o primanju Hrvatske u Schengenski sporazum, zajedno s Rumunjskom i Bugarskom. Hrvatski političari puni su optimizma, pa i razni europski političari se zalažu za prijem Hrvatske, te Rumunjske i Bugarske u Schengenski sporazum. Međutim, prije nekoliko dana austrijski se ministar unutarnjih poslova Karner javno oglasio kako je protiv proširenja Schengenskog prostora, smatrajući da taj sustav već u sadašnjem sastavu ne funkcionira, te da ulazi previše ilegalnih migranata u Austriju.
Predsjednik Milanović daje nekakve komentare o nekim unutaraustrijskim "obračunima u drugoj ili trećoj derivaciji” koje, iskreno, nisam shvatio, ali vjerojatno nisu niti bitni za temu. Ministar Božinović se trudi objasniti kako se tu ne radi o ničemu protiv Hrvatske, kako su migranti europski problem, te kako naš neulazak u Schengenski sporazum ne bi bio dobar za austrijske turiste. A premijer Plenković izjavljuje kako će sve raspraviti s austrijskim saveznim kancelarom Nehammerom koji mu ovih dana ionako dolazi u posjet.
Ali, nema nikakvih dodatnih tumačenja ili objašnjenja s austrijske strane. Austrijski ministar unutarnjih poslova poslao je poruku u javnost kako je protiv širenja Schengenskog prostora, a njegov šef, austrijski savezni kancelar, šuti, ne opovrgava ga, ne pokušava objasniti ili ispraviti javnu poruku svoga ministra. Onako na brzinu padaju mi na pamet neke mogućnosti o čemu bi se moglo raditi:
Političari vole skupljati političke bodove igrajući se sa strahovima, brigama i bojaznima svojih birača. Širenje straha od migranata, stranaca i drugih rubnih skupina, kao i svega što je strano, su provjereni načini kojima se uglavnom koriste konzervativci i desničari. A ministar Karner dolazi iz tog političkog tabora. Na netu možemo čitati da ga se dovodilo u vezu s antisemitizmom, a gajio je i simpatije za lik austrofašističkog i diktatorskog političara, nekadašnjeg austrijskog kancelara Engelberta Dollfussa (austrofašizam je austrijska verzija fašizma tridesetih godina dvadesetog stoljeća).
Možda nam Karner želi pokazati tko i što je Austrija, da nam je ona i dalje šef. Pokazati, i to baš pet do dvanaest, tik prije cilja, kako bi učinak bio tim veći. Možda on spada u one koji smatraju sve države južno i istočno od Austrije Balkanom, a nas Balkancima kojima je, po njegovom shvaćaju, mjesto jedino pod austrijskim tutorstvom, ali nikako kao ravnopravnoj članici Schengenskog sporazuma.
Ali moguće je da Austrija jednostavno ima stanovitu bojazan prema Hrvatskoj, Rumunjskoj i Bugarskoj po pitanju zaštite granice, te da je već ranije upozoravala Hrvatsku službenim kanalima da vidi neki problem kojeg Hrvatska treba riješiti. Možda Austrija smatra da Hrvatska ne čuva granicu dovoljno efikasno, ili joj pak nisu prihvatljivi postupci hrvatske policije s migrantima, tzv. push-backovi. Dakle, moguće je da Hrvatska već od ranije dobiva austrijske kritike koje ona ne rješava u dovoljnoj mjeri, ili u dobroj balkanskoj maniri jednostavno ignorira.
Na web stranici MUP-a piše kako se po treći put ove godine održava obuka u organizaciji s njemačkom policijom, na temu postupanja s migrantima. Naziv obuke: "Zaštita granice uz poštovanje ljudskih prava". Znači li to da hrvatska policija dobiva instrukcije? U načelu svakako za pohvaliti. Ali jesu li dobrovoljne ili možda nametnute? I to svega nekoliko tjedana prije planiranog ulaska u Schengenski prostor. A Vlada od otkad ikad priča da je Hrvatska spremna za Schengen.
Možda ćemo nakon sutrašnjeg posjeta saveznog kancelara Nehammera Zagrebu biti pametniji, možda i nećemo. Zavisi što je pozadina ove čudne situacije od zadnjih dana. Osobno, jedva čekam da uđemo u Schengenski prostor, i nadam se da će hrvatska policija njegovu vanjsku granicu znati čuvati, naravno u skladu s propisima.
Primjedbe
Objavi komentar