Nemoralna zastava
Da se ovo društvo nikako ne snalazi sa bilo čime što ima vaze s Jugoslavijom, da postoji jedan bolestan odnos prema tom dijelu hrvatske prošlosti koji ide do te mjere da se najradije želi sve maknuti i zaboraviti što ima ikakve veze s Jugoslavijom, vidi se i na ovom tragikomičnom primjeru:
Čovjek iz okolice Požege izvjesio je povodom nekadašnjeg Dan Republike, 29. studenog, vrlo važnog praznika u socijalističkoj Jugoslaviji, zastavu SFRJ na svojoj kući, zato što, kako je objasnio, tu državu poštuje. Niti jednim propisom isticanje te zastave nije zabranjeno. Ali netko ga je iz “osjećaja domoljubne dužnosti i brige” očito prijavio policiji, da ne kažem cinkao iz nekih niskih pobuda, pa mu je ista policija došla, te je dobio prekršajnu prijavu zbog, kako piše u medijima, “vrijeđanja moralnih osjećaja građana”. A zastavu su mu oduzeli.
I stvarno, u Zakonu o prekršajima protiv javnog reda i mira postoji članak koji kaže da će se onaj tko na javnom mjestu vrijeđa ili omalovažava moralne osjećaje građana, za prekršaj kazniti novčanom kaznom u protuvrijednosti domaće valute od 50 do 200 DEM ili kaznom zatvora do 30 dana.
Pitam se od kada je nečija kuća javno mjesto, osim možda ako se radi o “javnoj kući”, haha! I po čemu policija zna ili određuje što to vrijeđa moralne osjećaje građana? Ili to svatko može za sebe individualno odrediti kad nekoga prijavljuje policiji? Čovjek je izvjesio zastavu te bive države, dio koje je i Hrvatska bila. Te bivše države koja je, ma koliko god tema u Hrvatskoj bila neugodna, dala pravne temelje za stvaranje upravo ove današnje Republike Hrvatske.
Ako moja susjeda na svom balkonu vješa seksi rublje na sušenje ili ljeti oskudno odjevena kosi travu u svom vrtu, a ja kao vrlo konzervativna i namrgođena osoba smatram da mi takav prizor vrijeđa moralne osjećaje, ili pak pucam od neke neke ljubomore ili gnjeva, možda ću je nprijaviti policiji. Ali hoće li policija reagirati? Pa najvjerojatnije neće.
Pušenje cigareta u javnosti, mladi koji hodaju ulicama u poderanim hlačama, klanje svinja ili pilića, nepoštivanje starijih, općenito bezobrazno ponašanje prema drugim osobama, ili npr. isticanje hrvatske zastave sa “šahovnicom” koja počinje s bijelim poljem, sve to nekome može vrijeđati moralne osjećaje. Ali bi li policija reagirala na prijavu takvog nečega? Najvjerojatnije ne bi.
U ovom slučaju sa jugo zastavom sigurno nisu bili u pitanju nikakvi moralni osjećaji, tu je bio problem Jugoslavije. Netko se usudio izvjesiti zastavu one države za koju se najradije pravimo kao da nikad nije postojala, a naročito se rado pravimo kao da Hrvatska nije bila dio nje. Ta zastava tu jednostavno ne može biti, ona nije predviđena. Ali kako smo ipak pravna država, pa se sankcionirati nekoga smije samo na temelju pisanih propisa, trebalo je brzo izmisliti neku akrobatiku od pravne podloge za kažnjavanje tog politički nekorektnog građanina.
I za kraj, kad smo već kod zastava, tu postoji Zakon o grbu, zastavi i himni Republike Hrvatske koji regulira kada i kako se zastava ima koristiti. Čini mi se da prekršaj čine zapravo oni koji u pijanjom stanju iz auta mlataraju sa hrvatskim zastavama dok su u svatovima, oni koji vješaju hrvatske zastave po gradilištima, ili oni navijači po stadionima koji razgrću hrvatske zastave s nekakvim našaranim porukama i simbolima, a ne čovjek koji je jednostavno izvjesio zastavu SFRJ na svojoj kući.
Primjedbe
Objavi komentar